Prabangi sporto šaka – neįgaliųjų integracijos priemonė

Neįgaliųjų tenisas – puiki priemonė žmonėms su negalia būti aktyviems didžiąją gyvenimo dalį. Patyrę neįgaliųjų teniso specialistai formuoja pozityvias trenerių ir žaidėjų nuostatas ir viso gyvenimo fizinį aktyvumą. Lietuvos neįgaliųjų teniso klube (LNTK) sportininkams su negalia suteiktos visos sąlygos žaisti tenisą, todėl palaipsniui atsiranda vis daugiau naujų žaidėjų, ypač jaunesnio amžiaus. Didėjant žaidėjų skaičiui ir…


Neįgaliųjų tenisas – puiki priemonė žmonėms su negalia būti aktyviems didžiąją gyvenimo dalį. Patyrę neįgaliųjų teniso specialistai formuoja pozityvias trenerių ir žaidėjų nuostatas ir viso gyvenimo fizinį aktyvumą. Lietuvos neįgaliųjų teniso klube (LNTK) sportininkams su negalia suteiktos visos sąlygos žaisti tenisą, todėl palaipsniui atsiranda vis daugiau naujų žaidėjų, ypač jaunesnio amžiaus. Didėjant žaidėjų skaičiui ir siekiant užtikrinti kokybiškesnę fizinę veiklą, atsirado poreikis pritraukti daugiau trenerių ir savanorių, rašoma pranešime žiniasklaidai.

[rl_gallery id=”1398″]

„Kartais pažvelgus į neįgalų vaiką, sunkiai valdantį vežimėlį, laikantį rankoje raketę, kyla mintis – gal tenisas tokiam vaikui tik kančia? Tačiau kai prieini prie to vaiko ir išgirsti žodžius „man tenisas prašviesino gyvenimą, man taip patinka, ačiū“, visos abejonės dingsta akimirksniu, – sako LNTK prezidentė Ana Stasevičienė. – Supratome, kad svarbu skleisti neįgaliųjų teniso idėją ne tik tarp neįgaliųjų organizacijų, bet ir įtraukti reabilitacijos srities studentus, kad savanoriaudami jie galėtų ne tik susipažinti su neįgaliųjų tenisu, bet ir pakeisti savo požiūrį į negalią – suprasti, kad negalia dažnu atveju yra galia, reikia tik tam suteikti galimybių.“

2019–2021 m. siekiant sportininkams su negalia užtikrinanti treniruočių efektyvumą ir nuoseklumą, Lietuvos neįgaliųjų teniso klubas įgyvendino Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Sporto rėmimo fondo finansuojamą projektą „Neįgaliųjų teniso plėtra“.

Pagrindinis projekto tikslas – plėtoti klubo veiklą, žmonėms su negalia suteikti galimybę įsitraukti, aktyviai dalyvauti fizinio aktyvumo veiklose ir taip sėkmingai integruotis į visuomenę.

„Teniso treniruotes pradėjau lankyti atsitiktinai. Socialinėje medijoje pamačiau skelbimą, kur neįgalieji buvo kviečiami išbandyti šią sporto šaką. Vedama smalsumo atėjau, o jau po dviejų treniruočių tiesiog pamilau tenisą. Dabar galiu drąsiai pasakyti, kad tenisas yra mano hobis ir aistra.

Puikus treneris, draugai ir visa komanda man kaip šeima. Šis sportas man padeda ugdyti fizinę ir psichologinę ištvermę, siekti tikslų ir gerų rezultatų žaidime“, – sako LNTK žaidėja Agnė Širvytė, neįgaliųjų teniso žaidėjų gretas papildžiusi 2020 metais, vykstant projektui.

LNTK, įgyvendindamas projekto metu išsikeltus uždavinius, organizavo nuolatines neįgaliųjų teniso treniruotes, jas vedė patyrę treneriai Andrius Liubinas ir Asta Kęstaitytė. Įgyvendinant projektą buvo organizuojamos klubo atvirų durų dienos ir atviros treniruotės. Jų tikslas – ne tik supažindinti visuomenę su klubo veiklomis, bet ir pritraukti naujų potencialių klubo narių, supažindinti įvairių sričių specialistus (medikus, socialinius darbuotojus, kineziterapeutus ir pan.) su fizinio aktyvumo svarba neįgaliesiems ir šių specialistų pagalbos poreikiu.

Organizuojant atviras durų dienas iš užsienio buvo kviečiami patyrę sportininkai Nimrod Bichler (Izraelis) ir Tereza Stenclava (Latvija), jie dalinosi savo ilgamete patirtimi.

„Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Sporto rėmimo fondui finansuojant projektą „Neįgaliųjų teniso plėtra“, Lietuvos neįgaliųjų teniso klubas galėjo užtikrinti nuolatines teniso treniruotes visoms tikslinėms projekto grupėms – vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems. Esant galimybei organizuoti daugiau savaitinių treniruočių, buvo atsižvelgta į skirtingus žaidėjų poreikius sudarant sąlygas jiems treniruotis skirtingų pajėgumų grupėmis. Taip pat vykdant projekto veiklas didėjo klubą lankančių žaidėjų skaičius, gerėjo jų fizinė ir psichologinė sveikata, o tai ypač svarbu vaikams ir jaunimui. Jiems dalyvaujant aktyvioje fizinėje veikloje sudaromos sąlygos būti tarp bendraamžių, bendrauti ir sėkmingai gerinti socialinius įgūdžius“, – sako klubo treneris A. Liubinas.

Įgyvendinant projektą nemažas iššūkis buvo tęsti veiklą esant pandemijai ir griežtam karantinui dėl COVID-19. Tačiau sprendimas rastas – dalis treneruočių buvo organizuojamos nuotoliniu būdu. Ši praktika neatstojo gyvų treniruočių, tačiau buvo puikus būdas sportininkams tęsti socializaciją. Panašiai treniruotės per karantiną buvo organizuojamos ir kitose šalyse. Ilgametis Lietuvos neįgaliųjų teniso klubo partneris treneris iš Olandijos Marck Kalckman ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje dalijosi patarimais, kaip efektyviai organizuoti neįgaliųjų teniso treniruotes nuotoliniu būdu.

„Paprastai tenisas laikomas prabangia sporto šaka. Įprasta manyti, kad žaisti tenisą gali sau leisti tik pasiturintys asmenys. Tačiau kalbant apie neįgaliųjų tenisą situacija visiškai kitokia. Neįgaliesiems tereikia norėti, treniruotės nieko nekainuoja. Tik dėl klubo vadovybės paramos, partnerių palaikymo ir panašių rėmimo fondų finansavimo neįgaliųjų tenisą Lietuvoje neįgalieji gali žaisti jau 12 metų“, – sako LNTK prezidentė A. Staševičienė.