“Neįgaliųjų teniso plėtra” laimėjo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšas iš Sporto rėmimo fondo

sporto rėmimo fondas

2019 m. Lietuvos Neįgaliųjų Teniso Klubas pateikė sporto projekto “Neįgaliųjų teniso plėtra” paraišką Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, Sporto rėmimo fondo finansavimui gauti.

Klubas laimėjo konkursą ir nuo 2019 m. liepos mėn. 01 d. vykdo sporto projekto veiklas. Projekto tikslas – plėtoti klubo veiklą, suteikti neįgaliems žmonėms (vaikams ir suaugusiems) galimybę įsitraukti bei aktyviai dalyvauti fizinio aktyvumo veikloje ir tokiu būdu sėkmingai integruotis į plačiąją visuomenę per sportinę veiklą. Projekto trukmė – 2019 07 01 – 2021 06 30


Praktiniai patarimai

Sportininkas su negalia

 • Stuburo pažeidimai

Stuburo pažeidimo vieta, laipsnis daro didelę įtaką sportininko koordinacijai, judėjimui bei judėsio apimčiai. Žmogaus stuburo anatomijos bei fiziologijos bendros žinios padeda lengviau parengti treniravimosi technika bei techninės pagalbos priemones pagal individualius sportininko gebėjimus.stuburas

Priklausomai nuo stuburo pažeidimo vietos, susilpnėja, pakinta arba dingsta tos funkcijos, už kurias traumuota sritis atsakinga.

Taip pat svarbu žinoti, kad stuburo pažeidimas gali būti visiškas arba dalinis.

Pateiktame paveikslėlyje parodoma kokios raumenų funkcijos yra paveikiamos, priklausomai nuo pažeidimo vietos.

rakete

Dalyvavimui neįgaliųjų teniso Tarptautinėse varžybose, kurias organizuoja Tarptautinė teniso federacija „ITF“, sportininkas turi turėti gydytojo patvirtintą judėjimo negalią. Pagal „ITF“ neįgaliųjų teniso taisykles, yra dvi atšakos:

 • “Open”: Įvairi negalia, taip pat ir “paraplegikai” (nusilpimas vienos ar abiejų galūnių). Taip pat asmenys, neturintys kojų.
 • “Tetra”: “Tetraplegikai”, kurių yra nusilpusios ne tik kojos, bet ir viena arba abi rankos. Turi būti pažeisti ne mažiau, kaip 3 juosmeninės srities slanksteliai.

Daugiau informacijos apie “ITF” keliamus reikalavius rasite: (www.ifttennis.com)

 • Grupės

Neįgaliųjų tenise yra tarpusavyje nekonkuruojančios grupės. Kiekvienas žaidėjas kelia savo reitingus grupės viduje, bet negali varžytis ar atstovauti kitą grupę. Pavyzdžiui: jeigu sportininkas žaidžia „Tetra“ grupėje, jis negali varžytis su „Open“ grupės sportigvninkais.

Pagrindinės grupės:

 • Vyrų / Moterų / Tetraplegikų “Pagrindinės” & “Antrinės” grupės.
 • Vyrų / Moterų / Tetraplegikų “B”
 • Jauniai (iki 18 m.)

 

 • Integracija

Dalyvavimas sportinėje veikloje padidina neįgaliųjų pasitikėjimą savimi, suteikia priemonių bei išmanymo nepriklausomai gyvensenai, formuoja teigiamesnes nuostatas apie bendruomenę ir egzistavimą apskritai. Nepaisant jo atletinės bei šviečiamosios vertės, neįgaliųjų tenisas yra visiškai suderinamas su įgaliųjų tenisu ir todėl yra veiksmingas neįgaliųjų integracijos į vyraujančias vietinių bendruomenių ir visuomenės gyvenimo sferas metodas.

Tenisas suteikia galimybę tiek neįgaliems, tiek įgaliems sportininkams treniruotis kartu, bendrauti Tarptautinė Teniso Federacija rekomenduoja judėjimo funkcijų sutrikimus turintiems asmenims išbandyti savo jėgas teniso kortuose. zmon

Inventorius

Sporto aikštelei taikomi reikalavimai

Patalpos, kuriuose neįgalieji treniruosis ar žais tenisą, turi būti pritaikyti jų poreikiams. Tačiau specifinių reikalavimų teniso kortams nėra. Įprasti teniso kortai yra tinkami ir neįgaliems sportininkams.

 • Kortų pritaikymas:

Teniso kortai turi būti pritaikyti žmonėms su negalią; įėjimas, patekimas į kortus be laiptų. Neįgaliųjų poreikiams pritaikyti persirengimo kambariai, WC, dušai.

 • Kortų daga: Neįgaliųjų tenisas žaidžiamas ant įvairios dangos, išskyrus naturalios žolės dangą.

  Papildomos priemonės

papild

Vežimėlis

Pradedant žaisti tenisą patariama naudotis asmeniniu aktyvaus tipo vežimėliu. Svarbu išmokti pagrindinius vežimėlio valdymo principus, žaidžiant tenisą. Rekomenduojama žaisti su standaus rėmo vežimėliu. Vėliau, kai sportininkas moka suderinti vežimėlio ir raketės valdymą, jis gali pradėti žaisti su specialiu, tenisui žaisti skirtu neįgaliojo vežimėliu.

vezimelis

Tarptautinė teniso federacija „ITF“ remia neįgaliuosius, pradedančius žaisti tenisą. 2010 metais „ITF“ paremė ir Lietuvos sportininkus, padovanodama sportinius vežimėlius.

Lietuvos teniso sąjungos, Vilniaus teniso akademijos ir SEB Arenos parama lėmė, kad neįgaliųjų tenisas šiuo metu yra bene vienintelė neįgaliųjų sporto šaka Lietuvoje, turinti iš tiesų tiek maksimalų prieinamumą, tiek ir puikias sąlygas vystytis. Visiškai pritaikyta sporto bazė ir geranoriškas visų sveikųjų teniso organizacijų bei jų vadovų požiūris leidžia mums kalbėti apie rimtas sporto perspektyvas.vez2

Judėjimas

“Teisingas judėjimas ir vežimėlio valdymas – svarbiausia užduotis, norint tapti geru tenisininku“

Randy Snow, 10 kartų laimėjęs „JAV Open“ neįgaliųjų teniso varžybas.

JUDĖJIMO CIKLAS

Judėjimo ciklas sudarytas iš a) neutralios pozicijos; b) manevringumo; c) pasiruošimo ir d) atsigavimo. Judant šiuo ciklu svarbiausia išlaikyti sąmoningumą. Šiuo atveju, inercijos dėsniai veikia sportininko naudai. Šį judėjimo principą dažnai naudoja profesionalūs žaidėjai.

tu

Neutrali pozicija

poz

Manevringumas

A) Stūmimas: Kai žaidėjas identifikavo judėjimo kryptį, jis turi nukrypti geriausiai atakai. Su rakete rankoje yra sunku pastumti vežimėlį, tam reikalinga patirtis. Postūmiai turi buti trumpi ir staigūs.

B) Stabdymas: Pristabdęs, žaidėjas gali staigiai pakeisti kryptį;

C) Posūkis: Yra 3 būdai pakeisti kryptį:

pvz

Pasiruošimas

Pasiruošimas atmušti kamuoliuką yra labai svarbus.gv

Atsigavimas

Judėjimo ciklų pavyzdžiai

cik

Pratimai

hh